آرتا طلوع پدیده

پلمپ دفاتر امسال به همراه آموزش ثبت

Rate this post
 • طبق قوانین ایران، پلمپ دفاتر امسال یکی از مهم ترین پروسه هایی است که تجار و مسئولین یک شرکت باید آن را به اتمام برسانند تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوند. شروع فعالیت تجاری بهترین زمان برای پلمپ دفاتر امسال به حساب می آید. این دفاتر در جهت ثبت موارد مالی شرکت کاربرد خواهند داشت. سازمان امور مالیاتی هم بر اساس اطلاعات درج شده در دفاتر شرکت می تواند میزان مالیات یک شرکت را محاسبه کند. جالب است بدانید که همه افراد موظف هستند تا دفاتر خود را پیش از پایان یک سال مالی پلمپ کنند. این مسئله اجباری بوده و عمل نکردن به آن می تواند مشکلات قانونی را برای افراد ایجاد کند. امروز ما قصد داریم تا در مورد پلمپ دفاتر امسال با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

  تعریف پلمپ دفاتر امسال

  قبل از هر چیز بیایید تا به تعریف پلمپ دفاتر امسال نگاهی بیندازیم. قبل از اینکه موارد مالی یک شرکت و گردش حساب آن در دفاتر مالیاتی نوشته شوند، دفتر مورد نظر باید توسط اداره ثبت پلمپ شود. پلمپ شدن باعث می شود تا یک دفتر اعتبار قانونی پیدا کند و شرکت بتواند از آن در جهت پرداخت مالیات استفاده کند. هنگامی که دفاتر مالیاتی پلمپ شوند، امکان تغییر آنها یا تخلف و تقلب از بین خواهد رفت. با اینکه درخواست پلمپ مربوط به دفاتر مالی شرکت ها توسط اداره ثبت بررسی می شود ولی، مرجع قانونی که وظیفه انجام این پروسه را بر عهده دارد اداره مالیات و سازمان امور مالیاتی می باشد. در جهت ثبت درخواست پلمپ شما می توانید نسبت از راه های قانونی موجود استفاده کنید. لازم به ذکر است که ثبت درخواست پلمپ دفاتر امسال می تواند هزینه خاصی را به همراه داشته باشد. هر سال هزینه این پروسه متغیر است.

  پروسه پلمپ دفاتر امسال پیچیدگی زیادی را به همراه ندارد. در ابتدا شما باید درخواست خود را با استفاده از روش ها و درگاه های معرفی شده ثبت کنید و دفتر را به اداره ثبت تحویل دهید. اداره ثبت پس از بررسی درخواست شرکت شما، دفتر را به در اختیار اداره مالیات منطقه قرار می دهد. اداره مالیات درخواست شرکت را بررسی کرده و در صورت نبود مشکل، دفاتر پلمپ شده را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. سپس متقاضیان می توانند با استفاده از دفاتر دریافت شده نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند. امروزه پلتفرم های اینترنتی زیادی در زمینه ارائه خدمات مربوط به پلمپ دفاتر فعالیت می کنند. با استفاده از این پلتفرم ها گاهی اوقات شما نیازی به مراجعه حضوری نیز نخواهید داشت.

  چه دفتر هایی به پلمپ شدن نیاز دارند؟

  شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که دقیقا چه دفتر هایی باید توسط اداره مالیات پلمپ شوند و ما باید چه دفتر هایی را برای این اداره ارسال کنیم؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که بسته به حیطه کاری شرکت مورد نظر شما، این مسئله متغیر است. گاهی اوقات شرکت ها به دفاتر خاصی نیاز دارند. در ادامه شما می توانید چند مورد از مهم ترین دفاتری که به پلمپ شدن نیاز دارند را مشاهده کنید.

  دفتر کل: برای پلمپ دفاتر امسال، اولین دفتری که شما باید آن را مورد بررسی قرار دهید دفتر کل می باشد. دفتر کل به دفتری گفته می شود که تاجر کلیه معاملات را هر هفته در آن قرار می دهد. تجار باید به صورت هفتگی اطلاعات موجود در دفتر روزنامه خود را دریافت کنند، آنها را دسته بندی کنند و به صورت کلی در این دفتر قرار دهند. توجه داشته باشید که این مسئله اهمیت زیادی داشته و دقت نکردن در پروسه آن می تواند مشکلات خاصی را برای افراد ایجاد کند.

  تاسیس شرکت
  خواندن

  دفتر دارایی: دومین مورد از موارد مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر امسال، دفتر دارایی می باشد. دفتر دارای به دفتری گفته می شود که تاجر باید آن را به صورت سالانه طراحی کند. این دفتر حاوی اطلاعات جامعی از کلیه دارایی ها، مطالبات و دیون سال گذشته شرکت می باشد. در این دفتر همه اطلاعات باید به صورت دقیق و به ترتیب ثبت شوند. مسئول امور مالیاتی هم باید آن را امضا کند.

  دفتر روزنامه: شاید مهم ترین دفتری که به پلمپ شدن نیاز داشته باشد، دفتر روزنامه است. همانطور که از نام این دفتر پیداست، برای بررسی و ثبت اطلاعات روزانه طراحی شده است. مطالبات، دیون، معاملات، صادرات و واردات از جمله مواردی هستند که باید در دفاتر روزنامه ثبت شوند. این دفاتر اطلاعات کاملی داشته و آنها را به صورت مستقیم در اختیار اداره مالیات قرار می دهد. حتی وجوهی که برای خرج شرکت توسط مدیرعامل یا دیگر افراد از حساب برداشته می شوند هم باید در این دفتر ثبت شوند تا از نظر مالیاتی هیچ مشکل خاصی برای افراد ایجاد نشود.

  دفتر کپیه: آخرین دفتری که شما به پلمپ کردن آن نیاز دارید، دفتر کپیه است. این دفتر حاوی صورت حساب های کلی و صادره شرکت و مدیر عامل یا تجار می باشد. وجود ترتیب تاریخ در این دفتر اهمیت زیادی داشته و نبود تاریخ می تواند مشکلات خاصی را در هنگام پلمپ دفتر ایجاد نماید.

  انواع پلمپ دفاتر کدام اند؟

  پلمپ دفاتر امسال با روش ها و راه های مختلفی صورت می گیرد. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از مهم ترین انواع پلمپ دفاتر امسال را مشاهده کنید. بهتر است قبل از اقدام برای پلمپ دفاتر، با یک تیم مشاوره ای و یک فرد متخصص مشورت کنید تا بهترین دفتر را در جهت پلمپ شدن انتخاب نمایید.

  • دفتر روزنامه عمومی
  • دفتر روزنامه رسمی
  • دفتر رسمی کل
  • دفتر رسمی کپیه
  • دفتر رسمی دارایی
  • دفتر روزنامه اختصاصی

  مهم ترین هدف پلمپ دفاتر امسال

  دیگر مسئله ای که شما باید به آن توجه داشته باشید هدف از پملپ دفاتر امسال و کاربرد این پروسه است. امور مالیاتی مهم ترین قسمتی است که از دفاتر پلمپ شده استفاده می کند. البته که پلمپ کردن دفتر برای موارد مالی کاربرد های زیادی دارد ولی سازمان امور مالیاتی می تواند اطلاعات درج شده در دفتر را در موقعیت های مختلفی به کار گیرد. هنگامی که سال مالی به پایان می رسد، سازمان امور مالیاتی دفاتر تکمیل شده را مورد بررسی قرار می دهد. پس اگر شما در مدت زمان تعیین شده پروسه پلمپ دفاتر امسال را به اتمام نرسانید می توانید با مشکلات مختلفی همچون جریمه مالیاتی مواجه شوید.

  نقل و انتقال سهام
  خواندن

  افرادی که به دنبال دریافت کارت بازرگانی و استفاده از آن در جهت تجارت بین المللی هستند هم باید پروسه پلمپ دفاتر امسال را به صورت کامل و بدون مشکل به اتمام برسانند. دریافت کارت بازرگانی بدون پلمپ دفاتر امسال امکان پذیر نیست. از آنجایی که مدت زمان اعتبار یک کارت بازرگانی حدودا یک سال است، در جهت تمدید آن هم شما به دفاتر پلمپ شده سال مالی نیاز خواهید داشت. اگر شما در این زمینه تجربه کاری زیادی ندارید، می توانید از تیم های متخصص فعال در این زمینه استفاده کنید تا مشکلات مالیاتی و پروسه پلمپ دفتر را مورد بررسی قرار دهید.

  مدارک مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر امسال

  برای به اتمام رساندن پروسه پلمپ دفاتر امسال، شما باید یک سری مدارک عمومی را به همراه داشته باشد. به صورت کلی مدارک مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر امسال در دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند. توجه به همه این مدارک و به همراه داشتن آنها به شما کمک می کند تا سرعت پلمپ دفاتر را تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی افزایش دهید. البته، شاید در آینده مدارک مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر برای امور مالی و مالیاتی تغییر پیدا کنند. ولی در حال حاضر و در سال 1401، موارد گفته شده در لیست زیر تنها مدارکی هستند که شما به آنها نیاز خواهید داشت.

  مدارک مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر امسال برای اشخاص حقوقی:

  • اظهارنامه پلمپ همراه با امضا
  • کپی آخرین تغییرات مربوط به ثبت شرکت در دفتر روزنامه رسمی
  • تصویر کارت ملی مدیر عامل شرکت
  • تصویر وکالتنامه یا اصل آن
  • اگر اشخاص به صورت دولتی فعالیت می کنند، معرفی نامه مورد نیاز است.
  • کپی دفتر روزنامه تاسیس شرکت

  مدارک مورد نیاز در جهت پلمپ دفاتر امسال برای اشخاص حقیقی:

  • تصویر کارت ملی فرد متقاضی در جهت پلمپ دفتر تجارت
  • تصویر پروانه کسب مغازه
  • مجوز فعالیت کسبی صادر شده از مراجع قانونی
  • در صورت نیاز، وکالتنامه از طرف وکیل شرکت
  • اظهارنامه پلمپ همراه با مهر و امضا

  مهلت پلمپ دفاتر امسال

  همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله به شدت مهم اشاره کردیم، پلمپ دفاتر امسال باید به صورت سالانه و قبل از پایان سال مالی صورت گیرد. پیش از شروع سال مالی شما باید پروسه مربوط به پلمپ دفاتر امسال را به اتمام رسانده باشید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید. فرقی ندارد که شما یک شخص حقیقی یا حقوقی هستید، در هر صورت آخرین مهلت پلمپ دفاتر، پایان سال مالی است. افرادی که به هر دلیلی این پروسه را به اتمام نمی رسانند، با جریمه مالیاتی مواجه می شوند. اگر شرکت شما در میانه سال تاسیس شده است، حداقل سی روز پس از ثبت شرکت باید پروسه پلمپ دفاتر را به اتمام برسانید.

  البته، جالب است بدانید که در طی سال مالی، شما می توانید درخواست خود را مبنی بر پلمپ دفاتر سال آینده ارائه دهید. در صورتی که مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشت، اداره مالیات درخواست شما را بررسی کرده و آن را قبول می کند. امروزه شرکت های زیادی در زمینه ارائه خدمات مربوط به پیگیری یا ثبت درخواست پلمپ دفاتر شرکت فعالیت می کنند. در صورتی که شما به تازگی شرکت خود را تاسیس کرده اید و در این زمینه تجربه زیادی ندارید، می توانید از خدمات مراکز فعال در این زمینه هم استفاده کنید. اگر بخواهیم مراحل مربوط به پلمپ دفاتر امسال را در ساده ترین حالت ممکن برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که در ابتدا شما دفتر قانونی شرکت را در سامانه مربوطه ثبت نام می کنید و پس از گذراندن مراحل مورد نیاز، دفتر را دریافت خواهید کرد. این دفاتر معمولا به آدرس پستی شرکت یا محیط تجاری شما ارسال می شوند.

  جواز تاسیس
  خواندن

  پلمپ نشدن دفاتر مالی شرکت چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

  حتما متوجه شده اید که پلمپ دفاتر امسال اهمیت زیادی دارد. پلمپ دفاتر شرکت می تواند شفافیت مالی شما را ثابت کند. اداره مالیات بر اساس اطلاعات ثبت شده در دفتر نسبت به تعیین نرخ مالیات شرکت اقدام خواهد کرد. پلمپ دفاتر قانونی به شما اجازه می دهد تا اظهارنامه مالیاتی را ثبت کنید و با توجه به آن مالیات را پرداخت کنید یا اینکه کارت بازرگانی دریافت نمایید. ولی، اگر پروسه پلمپ دفاتر مالیاتی به اتمام نرسد شما اجازه دریافت کارت بازرگانی یا ارائه اظهارنامه مالیاتی را نخواهید داشت. این مسئله می تواند شما را با اتهام هایی همچون فرار مالیاتی و جریمه های سنگین مواجه کند. در نتیجه، شما باید این پروسه را با نهایت دقت و سرعت به اتمام برسانید تا با مشکلات قانونی مواجه نشوید. بهتر است که قبل از دیر شدن و اعمال جریمه، دفاتر مالی خود را پلمپ کنید.

  آیا احتمال رد پلمپ دفتر وجود دارد؟

  پاسخ به این سوال صد در صد مثبت است. در هنگام پلمپ دفاتر امسال شما با تخلف یا کمبود مدارک مواجه شوید، احتمال رد درخواستتان بالا تر می رود. گاهی اوقات افراد در هنگام انجام پروسه پلمپ دفاتر امسال متوجه رد شدن درخواست خود می شوند. با اینکه این مسئله خیلی رایج نیست ولی در برخی از شرایط خاص احتمال رد درخواست وجود دارد. شما باید درخواست خود را دقیقا طبق دستور العمل و اطلاعات ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی ثبت کنید. کم بودن مدارک یا وجود مشکل در دفاتر مالی از جمله مهم ترین دلایل رد پملپ دفتر به حساب می آیند.

  گاهی اوقات مفقود شدن یا گم شدن دفتر به عنوان دلیل اصلی رد پلمپ معرفی می شود. شما باید به خوبی از دفاتر خود نگهداری کنید و مطمئن شوید که برای آنها مشکل خاصی ایجاد نمی شود. ولی اگر بنا به دلایل مختلفی دفتر مفقود شد یا اینکه از بین رفت، شما موظف هستید تا دفتر جدید را در سامانه اداره مالیات ثبت نمایید. پس اگر شما پروسه پلمپ دفاتر امسال را به اتمام رسانده اید ولی هم اکنون دفتر را گم کرده اید، باید قبل از اتمام سال جاری درخواست خود را در سامانه پلمپ ثبت نمایید تا دفتر جدیدی تشکیل و برای شما ارسال شود.

   

  تولید محتوا و سئو ثبت کسرا

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  عنوان مهم

  این یک عنوان است

  برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  فروشگاه