صندوق سرمایه گذاری

Rate this post

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری در حوزه بورس برای همه کاری وسوسه انگیز است. اما از آن جایی که داشتن اطلاعات تخصصی دقیق در این حوزه کار هر کسی نیست، بورس روش دیگری برای فعالیت آماتورها ایجاد کرده است. در واقع افرادی که تجربه و دانش کمی در حوزه سرمایه گذاری دارند، پول خود را به سازمان خاصی می سپارند. این صندوق شامل افراد سرمایه گذار مختلفی با سرمایه های متفاوت می باشد و برای کسانی که علاقه ای به خطر کردن ندارند مناسب است. چرا که از طرف آن ها سرمایه گذاری انجام می دهد و بعدها سود به دست آمده را به سرمایه گذار تحویل می دهد. البته همراه با فواید چنین سرمایه گذاری، تعدادی عیب نیز وجود دارد.

 

چرا این صندوق به شما توصیه می شود؟

کسانی که شخصا پول خود را سرمایه گذاری می کنند، باید دائما این بازار را تحلیل کنند. دانش و تخصصی نسبت به آن داشته باشند که کاری طولانی، طاقت فرسا و زمان بر است. صندوق سرمایه گذاری می تواند چنین افرادی را از استرس و فشار تصمیمات مختلف در بورس نجات دهد.

به طور کلی افرادی که معتقد هستند توانایی کافی برای سرمایه گذاری های مختلف دارند، برای استفاده از این صندوق ها مناسب نیستند. چرا که صندوق با توجه به تحلیل های کارشناسان خودش تصمیم گیری می کند و نظر سرمایه گزارهای مختلف را در نظر نمی گیرد.

نکات مثبت و منفی

مثبت ها: 1 – زمان: سرمایه گذاری موفق به دانش دقیق درباره بورس و نحوه تغییرات آن نیاز دارد و این نوع دانش با تلاش و صرف وقت کافی به دست می آید. از آن جایی که در زندگی افراد سرمایه گذار مشغله های زیادی وجود دارد، گاهی زمان کافی برای تحقیق درباره سهام مورد نظر وجود ندارد و این موضوع باعث شکست و ایجاد ضرر می شود. با استفاده از نظرات کارشناسان مختلف این کار به شما اطمینان می دهد که سود سرمایه به شما تحویل داده می شود و شما را از صرف ساعت ها تحقیق روی سهام مختلف نجات می دهد.

مزایای ثبت صندوق

2 – صندوق سرمایه گذاری توسط افراد متخصص و آگاه اداره می شود. این افراد دانش وسیعی نسبت به بورس و روش های سرمایه گذاری آن دارند و به راحتی خطرات موجود را شناسایی و از آن ها دوری می کنند که در واقع بیانگر مزیت بعدی این صندوق است.

3 – کم کردن خطر : مورد دوم به خوبی درباره مهارت اعضای صندوق توضیح داد. این موضوع امنیت سرمایه گذاری را بیشتر می کند و خیال سرمایه گذار را راحت می کند.

4 – هزینه ها: در بورس هزینه هایی مثل تحلیل آن وجود دارد که ممکن است برای یک سرمایه گذار به صرفه نباشد اما در صندوق این هزینه ها بین تمام افراد سرمایه گذار پخش می شود و هیچ سرمایه گذاری مجبور به پرداخت همه هزینه ها نخواهد بود.

5 – صندوق سرمایه گذاری به سرمایه گذار این فرصت را می دهد که سریع و بدون دردسر و در هر زمان دلخواه پول را از صندوق بگیرد.

6 – صندوق های مختلفی با حوزه های کاری متفاوتی وجود دارد که به متقاضی های سرمایه گذاری فرصت انتخاب می دهد.

7 – سرمایه: با داشتن چند هزار تومان پول در صندوق می توانید به عنوان یک سرمایه گذار شناخته شوید. یعنی هر کسی امکان شرکت در صندوق را دارد.

با داشتن چند هزار تومان پول در صندوق می توانید به عنوان یک سرمایه گذار شناخته شوید.

خطرات سرمایه گذاری

1 – صندوق سرمایه گذاری کاملا به کارشناس های خود وابسته است و مطابق نظر آن ها به داد و ستد هر سهم اقدام می کند. که یعنی سرمایه گذار کنترل چندانی در سرمایه یا سهام خود ندارد. هر چند این موضوع مشغله ذهنی و کاری بسیاری از سرمایه گذارها را کم می کند، برای بسیاری دیگر آزار دهنده است چون این افراد از نداشتن کنترل روی سهام احساس نارضایتی می کنند.

2 – وقتی صندوق سرمایه های افراد مختلف را تحویل می گیرد، آن ها را جمع کرده و با هم سرمایه گذاری می کند. این یعنی هر کدام از سرمایه گذارها به طور جداگانه و فردی سهامدار محسوب نمی شود و مزیت حق رای را از دست می دهد.

چطور صندوق سرمایه گذاری مناسب را بشناسیم؟

در اولین قدم ، باید حوزه کاری صندوق ها را چک کنیم. صندوق های مختلفی وجود دارد که هر کدام سیاست های کاری جداگانه ای مرتبط با حوزه کاری خود دارند.

در مرحله بعد نحوه عمل و مقدار موفقیت صندوق را بررسی کنید. این داده ها نشان می دهند که صندوق ها در هر ماه چه اندازه سرمایه موفق داشته اند و به متقاضی اجازه می دهند عملکرد صندوق ها را در طول ماه ها و سال ها بررسی کنند تا صندوق بهتر را شناسایی کند.

 انواع صندوق سرمایه گذاری:

1 –  درآمد ثابت: اگر جزو افرادی هستید که از خطر کردن متنفر هستند و همیشه راه امن را ترجیح می دهید، بهتر است این صندوق را برای سرمایه گذار در نظر بگیرید. چرا که سود آن تضمین شده و امن است و در مقایسه با بانک بالاتر است.

در این صندوق می توان به صورت مستمر و ماهیانه سودی دریافت کرد یا به ارزش سهام تکیه کنید و هر زمان سهام مورد نظر پیشرفت کرد، سود بیشتری به دست آورد. این دو نوع سود هر کدام فواید خود را دارند و می توانند به افراد احساس امنیت در سرمایه گذاری را منتقل کنند.

2 – در سهام: سهام بورس ریسک بیشتر و همچنین سود یا ضرر بیشتر دارد. در حالی که صندوق درآمد ثابت یک سود حداقلی امن و ثابت را به دست متقاضی می رساند، صندوق مربوط به سهام کاملا به قیمت سهام وابسته است. این موضوع در زمان مناسب و با سرمایه گذاری مناسب به معنی دریافت سود خیلی زیاد است.

3 – مختلط: سرمایه مختلط برخلاف صندوق درآمد ثابت به تغییر قیمت های سهام بستگی دارد ولی خطر آن به اندازه صندوق سهام نیست.

صندوق سرمایه گذاری طلا

4 – سرمایه گذاری در بازار طلا: بازار طلا به طور مداوم تغییر می کند و برای کسانی که طلا خرید و فروش می کنند سختی های زیادی به وجود می آورد. طلا به سرمایه گذار ها کمک می کند که از این مشکلات دوری کنند و سود مناسبی از این بازار به دست آورند.

 

5 – صندوق هایی که سهم های آن ها قابل داد و ستد است این صندوق ها به سرعت پول متقاضی را برای او واگذار می کنند. و گاهی مالیات برای این صندوق ها حساب نمی شود. این موضوع باعث می شود هزینه های شرکت در این صندوق به نسبت کمتر باشد که یک اصل تشویق کننده برای سرمایه گذار محسوب می شود.

6 – صندوق های زیاد دیگری وجود دارد که در زمینه های مختلفی سرمایه  می کنند. البته به اندازه صندوق های قبلی استفاده ندارند و افراد کمتری در آن ها سرمایه می کنند.

سرمایه اولیه برای شرکت در صندوق سرمایه گذاری 

صندوق با استفاده از سرمایه ای که افراد مختلف به او می سپارند، در بورس فعالیت می کند. که یعنی فرد داوطلب باید ضریبی از قیمت یک سهم را سرمایه گذاری کند. این فرد می تواند مقدار بسیار کمی و در اندازه یک سهم سرمایه گذاری کند و به مرور زمان آن را افزایش دهد.

 

سئو و تولید محتوا کسرا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *