آرتا طلوع پدیده

ایران کد چیست و چگونه باید ایران کد دریافت کرد؟

5/5 - (1 امتیاز)
 • ایران کد

  ایران کد چیست و چگونه باید ایران کد دریافت کرد؟

  در گذشته سازماندهی محصولات و عرضه آن به بازار فرایند بسیار زمانبری بود و هزینه های زیادی برای انجام کارهای موازی صرف می شد. ایجاد سیستم ایران کد تحول بزرگی در زمینه جمع آوری اطلاعات مربوط به کالا و خدمات محسوب شده و تمام نواقص و کاستی هایی که در گذشته وجود داشت را از بین برده است. این نظام هوشمند باعث گسترش فعالیت های توزیعی و کاهش هزینه های جانبی از جمله انبارداري کالا می شود.

  شرکت های تازه تاسیس و واحدهای صنعتی که به تولید کالاهای مختلف می پردازند، باید برای دریافت ایران کد اقدام کرده تا محصولاتشان با دریافت کد ملی اعتبار لازم را به دست بیاورد. مراجعه به مشاوران فعال در این زمینه اطلاعات مفیدی در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

  ایران کد چیست؟

  در یک تعریف ساده ایران کد به طبقه بندی اطلاعات مربوط به کالا و خدمات می پردازد و این اطلاعات را به روش هوشمند ساماندهی کرده و منتشر می نماید. این سیستم با عنوان نظام طبقه بندی ملی کالا و خدمات ایران نیز شناخته می شود و کمک می کند محصولات و خدمات مختلف شناسنامه دار شوند.

  ایران کد زنجیره تامین کالا و خدمات را کنترل می کند و اطلاعات به دست آمده را به صورت یکجا در اختیار مخاطب قرار می دهد، اطلاعاتی همچون شرکت تولیدی، برند محصول، وزن و… که آگاهی از آن می تواند اطمینان خاطر مشتریان را جلب نماید.

  برای صدور ایران کد کارشناس مربوطه اصالت و کیفیت محصول را مورد ارزیابی قرار می دهد و چنانچه مطابق با استانداردهای ملی باشد، برای آن کد ملی 16 رقمی صادر می نماید.

  تاسیس شرکت
  خواندن

  مدارک لازم برای دریافت ایران کد

  برای دریافت ایران کد ابتدا باید فرم‌های مربوطه به صورت الکترونیک تکمیل شود و مدارک خواسته شده جمع آوری گردد. مدارک مختلفی برای صدور کلی ملی کالا خواسته شده که متقاضیان باید قبلا برای تهیه آن اقدام کرده باشند. در زیر به این اسناد و مدارک اشاره خواهد شد.

  اشخاص حقوقی

  چنانچه اشخاص حقوقی متقاضی باشد مدارک لازم به این شرح است:

  • _ آگهی ثبت شرکت
  • _  آگهی آخرین تغییرات شرکت
  • _ کارت بازرگانی برای صادرکنندگان و واردکنندگان
  • _ مجوز ساخت برای محصولات آرایشی بهداشتی، دارویی و مواد غذایی
  • _ اطلاعات هویتی مدیر عامل مانند کارت ملی
  • _ پروانه بهره برداری
  • _ آگهی علامت تجاری( برند)
  • _ رسید پرداخت هزینه درخواست ایران کد که باید به حساب مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران واریز گردد.

  اشخاص حقیقی 

  • در صورتی که شخص حقیقی متقاضی دریافت کد ملی برای محصولات خود باشد، باید مدارک زیر را جمع آوری نماید:
  • _ پروانه کسب
  • _ پروانه بهره برداری
  • _ جواز تاسیس
  • _ مدارک هویتی صاحب مجوزهای مربوطه
  • _ پروانه ساخت برای محصولاتی که نیاز به اجازه ساخت دارند مانند مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی
  • _ آگهی تاسیس
  • _ آگهی آخرین تغییرات
  • _ کارت بازرگانی برای صادرکنندگان و واردکنندگان
  • _ رسید پرداخت هزینه درخواست ایران کد که باید به مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات واریز شود.

  مزایای دریافت ایران کد

  همانطور که گفته شد ایران کد موجب طبقه بندی اطلاعات مربوط به کالا و خدمات می شود و به نوعی شناسنامه محصولات است. داشتن این کد مزایای زیادی دارد و می توان گفت جزو ضروریات تولید یک محصول است. در زیر به برخی از مزایای داشتن کد ملی کالا اشاره خواهد شد:

  ثبت شرکت در کیش
  خواندن

   

  _ جلوگیری از اتلاف وقت نیروی انسانی در جمع آوری مجدد اطلاعات و کاهش کارهای موازی و بیهوده

  _ اصالت بخشیدن به کالاهای اصل و با کیفیت و شناسنامه دار کردن این محصولات

  _ جلوگیری از قاچاق کالا و ورود کالای بی کیفیت

  _ وحدت در شناسایی محصولات با زبان مشترک

  _ سهولت در ارتباط با سیستم کدینگ بین المللی

  _ امکان عرضه کالا در دیجیتال مارکتینگ

  _ معرفی آسان تر محصول در سطح ملی و جهانی

  _ ایجاد زمینه برای توزیع گسترده تر محصولات

  _ صرفه جویی در هزینه توزیع محصولات

  چه نوع شرکت هایی باید ایران کد دریافت کنند؟

  هر شرکت و واحد صنعتی که به تولید محصولات مختلف می پردازد، نیاز دارد که محصولات خود را در فهرست اطلاعاتی نظام طبقه بندی ملی کالا و خدمات ایران قرار دهد، تا به این ترتیب محصول خود را شناسنامه دار کرده و به آن اعتبار ببخشد. پس از آنکه شرکت ایران کد دریافت کرد، باید برای محصولات پرفروش خود نیز کد ملی دریافت نماید. باید توجه داشت که هر محصول کد جداگانه ای دریافت می کند که اطلاعات آن را به صورت اختصاصی جمع آوری می نماید.

  دریافت کد ملی برای محصولات پرفروش دو مزیت خواهد داشت، اولا موجب می شود شرکت جزو تولیدکنندگان محصولات متنوع معرفی شود، دوما با ثبت محصولات پر فروش و دریافت کد ملی این محصولات به تملک شرکت درآمده و جزو تولیدات انحصاری آن خواهد شد.

  به غیر از تولیدکنندگان داخلی که می توانند برای محصولات خود کد ملی دریافت کنند، شرکت های خارجی که در ایران نمایندگی دارند نیز می توانند در این باره اقدام کنند. اما باید توجه داشت که شرکت خارجی باید فروش و بازاریابی محصولات را طی یک قرارداد رسمی به نماینده ایرانی خود واگذار کرده باشد. پس از آن نماینده ایرانی که به تبلیغ محصولات خارجی و بازاریابی برای آنها می پردازد، می تواند برای این محصولات ایران کد دریافت کند.

  شرکت سهامی خاص
  خواندن

   

  بهتر است ایران کد به نام شرکت گرفته شود، هر چند مدیرعامل می تواند با نام خود کد ملی محصولات را دریافت نماید، اما ممکن است اشکالات در آینده به وجود آید. از جمله آنکه همکاری مدیر عامل در شرکت به پایین برسد و یا ارتباط خود را با شرکت قطع کند، همچنین امکان سوءاستفاده و واگذاری این کد توسط شخص حقیقی و انتقال آن به دیگری وجود دارد.

  با توجه به آنچه که گفته شد، دریافت کد ملی برای کالا و خدمات تولیدی و وارداتی اهمیت زیادی دارد، و می‌تواند موجب نظم بخشیدن به توزیع کالا شود، ضمن آنکه مشتریان با ردیابی محصولات در سایت ایران کد و بررسی اطلاعات می توانند کیفیت و اصالت محصول را شناسایی کنند. کمک گرفتن از کارشناسان و مشاورانی که در زمینه ثبت و دریافت مجوز فعالیت دارند، می تواند مسیر دریافت کد ملی کالا و خدمات را هموارتر نماید و موجب صرفه جویی در هزینه ها شود.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  عنوان مهم

  این یک عنوان است

  برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  فروشگاه